Juvenilni reumatoidni ili idiopatski artritis je hronična upala jednog ili više zglobova kod djece i to najčešće koljeno, lakat ili skočni zglob. Uzrok bolesti je nepoznat, ali nasljedstvo može povećati rizik od nastanka bolesti. Upala može uticati na druge dijelove tijle, najviše na oči, tako da djeca sa JIA mogu imati problema sa vidom. Problemi sa vidom su dvojaki, vezani za osnovno stanje ili su posljedica lijekova koji se koriste. Najozbiljniji problem je upala srdnje očne ovojnice ili uveitis, koji na žalost u većini slučajeva može nastati podmuklo bez vidljivih vansjih znakova u smilsu crvenila očiu, koju manja djeca, većinom djevojčice, ne mogu niti prepoznati da su nastupile određene promjene vida. Neliječeni i ozbiljan uveitis može oštetiti oko. Također može uzrokovati probleme s vidom kao što su:
- Glaukom, stanje uzrokovano visokim očnim tlakom
- Katarakta, zamućenje leće
- Trajno oštećenje vida, uključujući sljepoću
Uveitis može započeti i godinu dana ranije no što dijete dobije dijagnozu juvenilnog artritisa. Također, može se desiti u isto vrijeme ili godinama kasnije. Upala oka obično nije bolna. Također, oči obično nisu crvene kao kod pojave , konnjuktivitisa. Stoga većina djece s juvenilnim artritisom koja razviju probleme s očima nema nikakve vidljive simptome. U rijetkim slučajevima, dijete bi se moglo žaliti na zamagljen vid ili preosjetljivost na svjetlo. Ponekad djetetove oči mogu djelovati crveno ili zamućeno. No takvi simptomi obično se razvijaju toliko sporo da je trajno oštećenje vida moguće prije nego li se uoče ikakvi problemi s vidom. Kako biste detektirali probleme s vidom na vrijeme i spriječili pogoršanje vida, vaš reumatolog bi vas trebao uputiti na pregled kod oftalmologa pedijatra.
Trebali biste se pažljivo držati smjernica vašeg liječnika. Posjećujte redovito i reumatologa i oftalmologa.To ovisi o više faktora, uključujući koji tip juvenilnog artritisa dijete ima, koliko dugo ga ima i koje lijekove koristi. Najbolje je da o tome pitate svog reumatologa.
Uveitis je češći kod nekih oblika juvenilnog artritisa, kao što je oligoartikularni juvenilni artritis, gdje je pogođeno samo nekoliko zglobova. Dijete s ovim tipom moglo bi trebati pregled vida svakih 3 do 4 mjeseca. U većini slučajeva, djeca s poliartikularnim juvenilnim artritisom trebaju pregledavati vid svakih 6 mjeseci, a djeca sa sistemskim juvenilnim artritisom uglavnom trebaju obaviti pregled vida svakih 12 mjeseci.
Također je važno nastaviti s pregledima vida i kada juvenilni artritis uđe u stanje remisije. Ukoliko se pojave bilo kakvi problemi vida, vaše dijete će trebati na preglede i češće.
Vaš oftalmolog i reumatolog moraju surađivati s vama u vezi ovog stanja. Ako vaše dijete ima uveitis, moguće je da treba koristiti kapi za oči. Neke od tih kapi proširuju zjenice kako bi ih držale otvorenima i spriječili pojavu ožiljaka.
Vašem djetetu bi također mogle biti propisane steroidne kapi. Kao primjer, vaše dijete bi moglo koristiti kortizonske kapi kako bi se spriječilo oticanje i umanjila upala oka. Dugovremeno korištenje kortizonskih kapi može imati ozbiljne nuspojave, uključujući glaukom i kataraktu. Ukoliko kapi za oči ne smanje upalu dovoljno, dijete bi moglo trebati steroidne pilule. Kako bi spriječili nuspojave dugovremenog korištenja steroida, mogao bi mu biti propisan lijek metotreksat, koji se uzima oralno ili putem injekcija.
Visoke doze acetilsalicilne kiseline (aspirina) mogu obično smanjiti bol i upalu zglobova. Drugi nesteroidni protuupalni lijekovi, npr. naproksen i tolmetin, često se primjenjuju umjesto aspirina zbog opasnosti od Reyeova sindroma. Djeci se mogu davati kortikosteroidi na usta ukoliko je bolest teška i ako je zahvaćeno cijelo tijelo, ali steroidi usporavaju rast djeteta, stoga treba izbjegavati primjenu ukoliko je moguće. Kortikosteroidi se mogu davati i izravno u zahvaćene zglobove kako bi se lokalno smanjila upala. Dijete koje ne reagira na aspirin ili druge protuupalne lijekove može dobiti injekciju pripravka zlata. Penicilamin, metotreksat i hidroksiklorokin mogu se primijeniti kada su soli zlata bez učinka ili izazivaju neželjene pojave, te fizikalna terapija.
Piše prof. dr Jasmina Alajbegović-Halimić
Dječiji oftalmolog